« Svibanj 2024 »

Svjetski dan televizije
Autor: Jasmina Šostarec, 22. 11. 2018.

Danas su 1. a i 1. e, u organizaciji njihovih razrednika Kristine Kuhar i Gorana Dujakovića, zajedničkim snagama obilježili Svjetski dan televizije na Satu razrednika. 🖥
Nakon usvajanja hrvatske riječi „dalekovidnica“ za internacionalizam televiziju (što nitko od učenika nije znao!), objasnila se razlika između televizije i televizora te je učenicima dan povijesni kontekst UN-ova proglašenja Svjetskog dana televizije 1996. g. Nakon toga uslijedio je učenicima najzanimljiviji dio sata – kviz Kahoot! koji su za njih izradili njihovi razrednici. Natjecali su se u skupinama te je pobjednik odnio slatku nagradu. Pobjednička skupina bili su Domagoj Pajić i Josip Turopolec iz 1. a te Tomislav Sučić i Mihael Fusić iz 1. e razreda.

Sudjelujući u kvizu, učenici su naučili tko je izumio televiziju, kada je pojavio prvi daljinski upravljač, koliko je bila cijena prve emitirane reklame, koliko ljudi u prosjeku u Europi sudjeluje u stvaranju televizijskih sadržaja, u kojoj dobi počinje ovisnost o televizoru, koliko u prosjeku Europljani dnevno gledaju televiziju, koja je najgledanija televizija u RH-u, ali su i prepoznavali poznate klasike različitih TV programa (filmova, serija, informativnih programa itd.) na temelju postera, filmskog isječka i sl. Nakon kviza učenici su u skupinama navodili pozitivne i negativne strane utjecaja televizije te je sat završio zaključkom kako treba kritički gledati televiziju, odnosno promišljati o onom što gledamo, a ne prihvaćati istinu kao takvu koja nam se nameće.
Sat je bio vrlo dinamičan, učenici su pozitivno reagirali na međusobnu suradnju te su izrazili želju da bi htjeli imati više takvih sati. Razrednici su ocijenili sat uspješnim te se složili da će surađivati i u budućnosti. Tko se sam želi okušati u igranju kviza, neka ga slobodno pronađe na stranicama Kahoota pod nazivom „Svjetski dan televizije“.