« Svibanj 2024 »

Obilježen Mjesec hrvatske knjige
Autor: Jasmina Šostarec, 15. 11. 2018.

Mjesec hrvatske knjige danas službeno završava. Ove smo godine doista bili aktivni u obilježavanju ove važne manifestacije čiji je pokrovitelj Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a kojom se promovira knjiga, čitanje, knjižnice i sl.
U našoj je školi održano niz radionica koje je organizirala školska knjižničarka Jasmina Rep zajedno s predmetnim nastavnicima i razrednicima te nastavnica hrvatskog jezika Sonja Zvonar sa svojim razredima na satu hrvatskoga jezika.

Razredi 2.d, 3.g i 3.h su na satu hrvatskog jezika zajedno s nastavnicom Sonjom Zvonar ispisivali svoja imena ili inicijale na glagoljici, neki su pisali i izrezivali glagoljička slova iz novina, a drugi ih kreativno oslikavali.

Prva od tri radionice školske knjižnice zahtijevala je od učenika da od već postojećih stihova poznatih kajkavskih autora (Galovića, Dolenca Dravskog, Britvića, Miholeka i Petričeca) stvarali nove pjesme. Naime, stihovi navedenih autora bili su izmiješani i sakriveni među stranicama knjiga. Svaka je grupa pronašla stihove i smisleno ih povezala te tako stvorila novu pjesmu. Učenici nisu imali jednostavan zadatak, a neki od njih nisu razumijeli neke kajkavske riječi pa smo njihovo značenje potražili u rječnicima. U toj radionici sudjelovali su učenici 1.d i 2. c razreda.
Druga vrsta radionice podrazumijevala je slaganje puzzla na kojima su bili prikazi slika Vlahe Bukovca, Celestina Medovića i Taglijatija. Nakon što su uspješno složili sliku, učenici 1.h razreda su koristeći referentnu zbirku pronašli informacije o autorima i djelim te ih predstavili razredu.
S 2.e i 1.d razredom održana je treća vrsta radionice na kojoj se čitala pripovijetka Pavla Pavličića 'Frizer za muške'. Svaka grupa je čitala jedan dio pripovijetke, nakon čega je svoj dio pripovijetke trebala prikazati pomoću dva crteža i pred cijelim razredom prepričati svoj dio na temelju kartica s crtežima. Na taj način su svi sudjelovali u stvaranju priče.
Sve pohvale idu učenicima, školskoj knjižničarki i nastavnicima Ireni Ranilović, Đurđici Ćasar, Darku Škrobotu, Željki Zobunđiji i Domagoju Vlahoviću! 😊
Donosimo fotke s radionica koje su zbilja bile zabavne, a radove možete pogledati u školskoj knjižnici! 😃