« Svibanj 2024 »

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
Autor: Jasmina Šostarec, 29. 1. 2020.

Učenici 2.c razreda su na satu povijesti obilježili Međunarodni dan sjećanja na
žrtve Holokausta.

27. siječanj važan je datum u svjetskoj povijesti jer su na taj dan davne 1945. godine sovjetski vojnici oslobodili zarobljene u Auschwitz - Birkenau koncentracijskom logoru.

Ovo je prilika da se prisjetimo kako su u ovom koncentracijskom logoru tijekom Drugog svjetskog rata nacisti ubili više od milijun i sto tićua ljudi, od kojih najveći broj Židova, ali i ratnih zarobljenika, Roma, Poljaka i pripadnika drugih nacionalnih manjina. Ljudi su umirali u plinskim komorama, od gladi, bolesti i prisilnog rada.

Tog 27. siječnja 1945. godine oslobođeno je preostalih 7 500 tisuća zatočenika.

Auschwitz je jedan od najvećih njemačkih koncentracijskih logora koji je osnovan u okupiranoj Poljskoj 1940. godine, a bio je dio mnogih drugih koncentracijskih logora uspostavljenih u sklopu Hitlerovog plana istrebljenja deset milijuna europskih Židova.

Danas je Auschwitz simbol genocida, holokausta i zla!

Učenica Klaudija Jadanec, koja je posjetila koncentracijski logor Dachau, izradila je prezentacija na temu holokausta i pritom na emotivan način podijelila s ostatkom razreda kako se osjećala posjetivši ovaj logor.

Dora Krznarić, Leonarda Grivić i Marcela Zvonar izradile su plakat o stradanjima u Vukovaru.

Razred je zaključio da se različitosti trebaju poštovati, a ne ih kažnjavati. Nikada ne smijemo zaboraviti ono što se dogodilo kako to ne bismo ponovili.