« Listopad 2020 »

Konobar (3)

Program: Konobar - JMO
Tip programa: programi trogodišnjeg trajanja obrazovanja
Trajanje programa: 3 god.

Opis programa: Poslužuje hranu i piće u ugostiteljskim objektima te priprema, održava i uređuje inventar ugostiteljskog objekta. Poslovi konobara uključuju pripremu stolnog rublja, stolnog inventara, raspoređivanje stolova i uređivanje za posluživanje, dočekivanje gostiju, evidentiranje narudžbi, posluživanje hrane i pića, pospremanje stola, priprema računa. Poslovi konobara razlikuju se ovisno o radnom mjestu. Samim time i opis poslova na različitim mjestima je drugačiji te ovisi o uslugama koje se pružaju i o organizaciji rada u ugostiteljskom objektu. Osim u restoranima, hotelima i drugim mjestima s ponudom hrane, konobari se mogu zapošljavati i u ugostiteljskim objektima koji pružaju usluge posluživanja pića (primjerice caffe barovi, cocktail barovi, noćni klubovi i dr.). Važna je opća tjelesna spretnost, dobro pamćenje, snalažljivost, strpljivost, ljubaznost, komunikativnost, urednost. Zapreke za obavljanje poslova su oštećenja koštano-mišićnog sustava, teže kronične bolesti i smetnje dišnog sustava, alergije, oštećenja sluha, vida i glasovno-govorne komunikacije.

Preduvjeti za upis:
  • Potvrda obiteljskog ili školskog liječnika o sposobnosti za odabrano zanimanje
  • Predznanje prvoga stranog jezika
  • Zaprimljena prijavnica koju su potpisali učenik i roditelj/staratelj
  • Završeno osnovno obrazovanje
  • Liječnička svjedodžba medicine rada (donosi se u srednju školu nakon što se objave konačne ljestvice poretka a najkasnije do datuma objavljenoga u Kalendaru)
  • Ugovor o naukovanju (donosi se u srednju školu nakon što se objave konačne ljestvice poretka, a najkasnije do datuma objavljenoga u Kalendaru)