« Ožujak 2024 »

Dan kravate
Autor: Jasmina Šostarec, 19. 10. 2020.

Znate li što se obilježava 18. listopada? smiley

Dan kravate! heart

Udruga Academia Cravatica je 2009. predložila Hrvatskome saboru obilježavanje upravo ovog dana na ovaj datum. Dan kravate poziva na, kako kažu to na stranicama udruge, 'univerzalnost, zajedništvo i povezivanje, ali i na susret i komunikaciju, podsjećajući pritom na prava, odgovornost i obveze.'.

U nastavku donosimo neke zanimljivosti. wink

Osvrnemo li se na povijest kravate, naš narod ima se itekako s čime ponositi. Naime, hrvatski vojnici koji su sudjelovali u Tridesetogodišnjem ratu (1618. - 1648.), prvi su puta kravatu predstavili svijetu. Oko vrata su vezali marame, što se jako svidjelo Luju XIV. koji ju je pretvorio u najveći modni uspjeh 17. st.
Od tada pa sve do danas, kravata se mijenjala, postala je obaveza, trend koji ne zastarjeva. Do danas je usavršeno preko deset različitih načina vezanja kravate.
Ona nije samo modni dodatak, ona je sredstvo u koje su utkane ljudske vrijednosti, skrivene poruke prema svijetu, znak kulture i otmjenosti.
U našoj školi se svake godine obilježava Dan kravate. Mnogi razredi na Satu razredne zajednice pričaju o skrivenim vrijednostima koje nosi kravata, o njezinoj kulturnoj vrijednosti.

Ove godine Dan kravate obilježili su učenici 1.b razreda i Vijeće učenika. Pogledajte što je to točno 1.b radio, a među fotografijama ćete pronaći i nekoliko načina vezanja čvorova kravate. Pokušajte i javite jeste li bili uspješni! 🙂