« Ožujak 2024 »

SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA 2020 (WSW2020)
Autor: Željko Brček, 4. 10. 2020.

Više od 8.000 događaja u 96 zemalja proslavilo je "Mjesec: Vrata do zvijezda" prošle godine. Ove godine tema je "Sateliti poboljšavaju život". 2021. Svjetski tjedan svemira obilježava „Žene u svemiru“.

"Generalna skupština proglašava Svjetski tjedan svemira od 4. do 10. listopada kako bi svake godine na međunarodnoj razini obilježio doprinos svemirske znanosti i tehnologije poboljšanju ljudskog stanja"

Unatoč globalnoj pandemiji, postoje sigurni i uzbudljivi načini sudjelovanja i proslave Svjetskog tjedna svemira.

1. Obilježite Svjetski tjedan svemira i njegovu temu „Sateliti poboljšavaju život“ jednostavnim podizanjem pogleda i promatranjem satelita od kuće.
  2. Space4Women bit će domaćin posebnog internetskog događaja Svjetskog tjedna svemira na temu „Korištenje satelita za poboljšanje života“.
  3. Međunarodna telekomunikacijska unija organizirat će webinar na temu „Ne-geostacionarni satelitski sustavi: ulazak u eru pružanja širokopojasnih usluga“ 07. listopada 15: 00-16: 30 CET
  4. Međunarodna astronomska unija & Shaw fundacija bit će domaćin „2020 Radionica  o astronomiji u obrazovanju“, koju će organizirati IAU Ured za astronomiju za obrazovanje, a koja će se fokusirati na pregled obrazovanja širom svijeta. Bit će to potpuno internetsko, virtualno iskustvo koje će se održati od 6. do 9. listopada 2020.
  5. SpaceWatch.Global organizirat će posebni webinar 8. listopada kako bi pokrenuo "Moriba's Vox Populi" za diskusiju o temama važnim za očuvanje, sigurnost i održivost svemira.
  6. SpaceWatch.Global organizirat će 6. listopada „Space Café WebTalk“ u kojem će sudjelovati Fahad Al Mheiri, v.d. izvršnog direktora  svemirskog sektora Svemirske agencije Ujedinjenih Arapskih Emirata
  7. SMART Edu Club će 8. listopada organizirati „Radionicu Tjedna svemira“ s jednosatnom sesijom ispunjenom otkrićima i aktivnostima za djecu u dobi od 7 godina i više.
  8. Women in Aerospace Europe (WIA-E) pozivaju ljude iz cijelog svijeta da sudjeluju u virtualnim događajima koje organiziraju njihove lokalne skupine širom Europe.
  9. Društvo za svemirsko obrazovanje, istraživanje i razvoj (SSERD) organizirat će sedmodnevni (od 4. do 10. listopada) BESPLATNI online program za učenike i studente svih dobnih skupina, koji će uključivati ​​predavanja, radionice, natjecanja i hackathone.
  10. Svjetski tjedan svemira Portugal planira pripremiti knjigu članaka studenata i tvrtki / organizacija o svemirskim pitanjima.

Sekcija za svemirsku tehnologiju Đurđevac